Neden Harman Tuğla?

Restorasyon

Harman tuğla geçmişin izlerini bütünüyle üzerinde taşıyan belge niteliğindedir.  İnsan eliyle şekil bulup, emeği kültür ile birleştiren, tarihi değerler içerisinde estetik bir yer kaplayan geçmişin yansımasıdır. Harman tuğla ile yüzyıllar öncesi yapılan eserler günümüzde hala kullanabilirliğini kaybetmemiştir. Tarihi değer taşıyan binalarda kullanılan malzemeler arasında olan harman tuğlası tamamen özel seçilmiş vasıflı topraklardan yapılmaktadır. Anıtların tarihi kimliğini korumayı görev bilen firmamız bu değerler için özenle çalışmaktadır.

Depreme Dayanıklılık

Harman tuğla, alternatif deprem malzemesidir. Buna en güzel örnek Erzincan depreminde harman tuğla 
kullanılan hiçbir binanın yıkılmamış olmasıdır. 
İnsanlar bir gün harman tuğlasına eski değerini verip sağlam kaliteli bir yapı malzemesi olduğunun farkına varacaklardır. Harman tuğlasıyla ve diğer adı lime ile yapılmış binaların Erzincan depreminde mal ve can kaybına yol açmamış olması en büyük yol göstericidir. Binaların zemin katlarının harman tuğladan örülmesi kolanların arasında yüksek dayanım gücü meydana getirecektir.  Bir deprem sırasında ilk çatlamalar genel olarak zemin katlarında bulunan kirişlerde başlamaktadır. Bu olay kirişlerin dayanımının düşük olmasından kaynaklanmaktadır. Binaların zemin katında bulunan kirişlerin harman tuğla ile desteklenerek örülmesi duvarların dayanımı artıracaktır.
Son depremlerle birlikte tekrar gündeme gelen, zayıf binaların güçlendirilmesinde kullanılacak en ucuz ve sağlam malzeme harman tuğlasıdır. Deprem sırasında kirişler hareket ettiğinde delikli tuğlalardan örülen duvarların dayanma gücü çok zayıftır. Aradaki bu duvar eğer harman tuğla ile örülürse duvarın dayanımı taştan örülmüş bir duvarın dayanımında olacaktır.   


Altyapı Çalışmalarında

Harman Tuğla döşemeye bağlı olarak yüksek basınçlarda dayanım göstermektedir. Göstermiş olduğu bu özellikten dolayı yollarda elektrik kablo döşemesinde, hava alanlarında, demir yollarında ve bina güçlendirmesinde kullanılmaktadır. Harman tuğlası yeraltına döşenen elektrik kablolarını korumak ve kablo döşenmiş olan yerlerde yapılacak herhangi bir çalışmada enerji hatlarının zarar görmesini önlemek için kullanılır. Bunun en büyük sebebi ise tamamen topraktan yapıldığı için yeraltında dayanma süresinin diğer malzemelere göre daha uzun oluşudur.
Elektrik kablolarının üzerinde oluşan nemi ve oksitlenme etkisini bir filtre görevi görerek engelleyen harman tuğla, hidroelektrik santrallerinde ve yeraltı kablo döşemesinde de güvenle tercih edilmesini sağlamaktadır.